دوشنبه ، ۱۴ / مهر / ۱۳۹۳ - ۱۴:۵۲
کد مقاله : 1080
بررسی جایگاه فرهنگ دانشگاهی در زندگی دانشجویی: نتایج یک تحلیل محتوا نسخه چاپی

غلامرضا ذاکر صالحی، زهرا نظریان/
اصل این مقاله در شماره سوم فصلنامه جامعه شناسی نهادهای اجتماعی بزودی منتشرمی شود/

پردیس‌های دانشگاهی علاوه بر کارکردهای آموزشی و پژوهشی مکانی برای جامعه‌پذیری علمی و انتقال هنجارهای علم و بالندگی فرهنگی دانشجویان است. زندگی دانشجویی در ایران به دلیل ضعف شکل‌گیری اجتماع علمی و نقص در تکامل نهاد دانشگاه همیشه بحث برانگیز بوده است. هدف مقاله حاضر تبیین ویژگی‌های زندگی دانشجویی در ایران از زبان خود دانشجویان، و به عبارت دقیق‌تر پاسخگویی به این سوال اساسی است که دانشجویان چه دیدگاهی نسبت به محیط پردیس و تمایزات آن دارند؟ در این مطالعه اکتشافی از روش «تحلیل محتوای کیفی» استفاده شده است. بدین منظور تعداد 60 پرسشنامه باز تکمیل شده توسط دانشجویان استخراج و کدگذاری و تحلیل شده است.
یافته ها نشان می‌دهند مضامین ذکر شده توسط دانشجویان معرف عدم کنشگری آنان در عرصه تولید و مصرف علم، عدم تمایز جدی پردیس با سایر محیط‌های جوانان، ضعف سنت‌ها، اسطوره‌ها و ارزش‌ها و عادات و آیین‌ها و دستاوردهای آکادمیک در زندگی دانشجویی و بیانگر ضعف شکل‌گیری اجتماع علمی و هنجارهای آن بوده و دغدغه‌های دانشجویان عمدتاً فردی و تماشاگرانه و منفعل و غیر ایدئولوژیک است.

واژگان کلیدی: اجتماع علمی، تحلیل محتوا، زندگی دانشجویی، فرهنگ دانشگاهی، نهاد دانشگاه.

2 پاسخ به “بررسی جایگاه فرهنگ دانشگاهی در زندگی دانشجویی: نتایج یک تحلیل محتوا”

 1. ساغر کریمی گفت:

  با عرض سلام و احترام
  خدمت جنابعالی.
  آقای دکتر بزرگوار، من نتوانستم مقاله را دان لود کنم. احتمالا مسیرش را بلد نیستم.
  سپاسکذار میشودم چنانچه راهنمایی بفرمایید.
  با سپاس. س. کریمی.

 2. ساغر کریمی گفت:

  با عرض سلام و احترام.
  جناب اقای دکتر، ضمن سپاس از شما، من نتوانستم مقاله را دان لود کنم. احتمالا روشش را متوجه نشدم. چنانچه امکان دارد راهنمایی بفرمایید.
  سپاس